home

erb I Zakladatel I Obnovitel I Mučednici I mariáni v Brumově I odkazyposlání


WWW
mariánů
v zahraničí 

Itálie

U.S.A

Polsko

Německo

Brasilie

Rwanda

Kamerun

 
Hradek - ČR 

Život blahoslaveného arcibiskupa
Jiřího Matuleviče

 

Mým heslem bude: 
 
ve všem hledat Boha, všechno dělat pro větší slávu Boží, do všeho vnášet božího Ducha a všechno nechat Duchem božím prostoupit.

Bůh a jeho chvála
ať je centrem
celého mého života,osou, kolem které se budou točit všechny mé myšlenky, city, žádosti a skutky.

bl. Jiří Matulevič

Autoři: P. Jan Bukowicz MIC a Tadeusz Górski MIC
Přeložila: Halina Hořáková

Jiří Matulewicz se narodil 13. 4. 1871 ve vsi Lugina poblíž Mariannpole, na Suwalszczyźnie. Byl osmým dítětem Andrzeje a Urszuly Matulaitisových. Při křtu ve farním kostele v Mariannpolu dostal jméno Jiří Boleslav.

Otec Jiří Czesnas, generální představený Řádu Mariánů, jistě nepředvídal, že nemluvně, které přivedl do společenství církve, bude jeho nástupcem v úřadu generála a dokonce obnovitelem umírajícího Řádu.

                Ve třech letech ztratil Jiří otce. Matka ho učila vřelé a upřímné zbožnosti a štědrosti vůči bližním. Viděla také jeho první úspěchy ve škole. Když bylo Jiřímu necelých deset let, milovaná matka mu zemřela. Zůstal v péči staršího bratra Jana.

                Díky pomoci svého dalšího bratra Andrzeje - studenta moskevské university, byl Jiří roku 1883 přijat na gymnázium. Každodenní cesta do Mariannpole vzdáleného 5 km byla velmi vysilující. V zimě Jiří zůstával v městě, ale špatná materiální situace mu nedovolovala zajistit dostatečné životní podmínky, dobrou stravu a oblečení, natož tak školní výdaje. Jiřímu se začalo podlamovat zdraví, trápí ho zvláště podivná rána na noze. Jsou to počátky nerozpoznané tuberkulózy kostí, ze které se nikdy nevyléčil. V době studií na gymnáziu a při studiu náboženských věd v mariánském kostele v Mariannpolu uslyšel Jiří hlas Krista, který ho volal ke kněžství. Na cestě za hlasem povolání však potkal velmi vážné těžkosti. Kvůli nemoci a neschopnosti chodit do vzdáleného gymnázia musel přerušit studia. Tato zkouška Jiřího nezlomila. Pokojně vykonává práci na poli a v hospodářství, kterou mu bratr určil, a vidí v tom vůli Boží. Svědkové vypovídali, že jej viděli jak má omotaný kolem rukojeti pluhu růženec a jak se ho modlí během práce. Ve chvílích odpočinku četl a učil se.

                V létě roku 1889 navštívil v Lugině Jiřího jeho bratranec Jan Matulewicz, profesor klasických jazyků na gymnáziu a také jazyka ruského v kněžském semináři v Kielcach.

                Jiří ho zaujal a po rodinné poradě se rozhodl vzít ho s sebou do Kielc. Tato skutečnost měla rozhodující význam pro jeho cestu ke kněžství. Dovolila mu dokončit střední školu a dobře zvládnout latinský jazyk.

                V Kielcach si Jiří změnil litevsky znějící koncovku svého příjmení - Matulaitis na polskou - Matulewicz, což byl nepochybně vliv jeho bratrance, který to už učinil dříve. Jiří dál vystupuje jen pod tímto příjmením, pouze když pobýval na Litvě, dodával mu koncovku litevskou.

1 2 3 4 5